A Vasi Hegyhát-Rábamente Egyesület és a Csodaszarvas Tájpark szervezésében kerül megrendezésre a “Természetközeliségre és ÖKO szemléletre nevelés dél- vasban és nyugat- zalában” című programsorozat gyerekeknek. A programok 6 héten keresztül, hétfőtől csütörtökig fognak tartani.
Dátum: 2021.11.02-12.09-ig (hétfőtől csütörtökig)
Időpont: 09.00-17.00-ig
Helyszín: 9777 Rábahídvég, 035/18 hrsz. Csodaszarvas Tájpark
Programok:
1. ÖKO szemlélet
– A Tájparkban található ÖKO ponton a gyermekek megismerhetik a hulladék- szelektálás fontosságát, információt kapnak a szelektálás alapjairól, fontosságáról. Az ÖKO ponton kihelyezett szelektív hulladék gyűjtőbe ők maguk el is helyezhetik a hulladékot.
– Megismerik a komposztálás fontosságát, azt, hogy a hulladékot milyen módokon lehet kezelni, és miért fontos ez. Ágdaráló használatával, és az ÖKO ponton kihelyezett komposztáló bemutatásával közvetlenül szerezhetnek élményeket az ilyen típusú hulladékok kezeléséről.
– A program végén egy játékos tudásteszt kitöltésével mutatják meg, hogy mi mindent jegyeztek meg- természetesen a tudást jutalmazzuk!
2. Ősmagyar kultúra, hagyományőrzés
Az animátorok által vezetett tanösvény részeként az egyes állomásokon hosszabb időt szentelünk:
– Az életfának, ahol az ősmagyar vallásról kapnak rövid összefoglalást,
– A jurtának, amelyekbe belépve megismerkedhetnek őseink mindennapjaival,
– Valamint az íjászpályán autentikus íjász bemutatót tartunk a gyerekek aktív részvételével.
3. Fenntarthatóság
– Bemutatjuk, hogy egy szélenergiával működő vízszivattyúzás a tóból miként kapcsolódik be a gazdaságba.
– A gyerekek megismerkedhetnek a gabonamalom működésével: saját maguk fognak egy kis kézi működtetésű gabonamalomban lisztet őrölni, illetve annak érdekében, hogy minden gyerek hazavihessen egy kis zsák lisztet, helyben egy nagyobb teljesítményű malommal kis zsákokba megőröljük az ehhez szükséges gabona mennyiséget.
– Sajtkészítő műhelyünkben megismerkedhetnek a sajtkészítés alapjaival, eszközeivel, illetve magával a folyamattal.
Fontosnak tartjuk, hogy lássák, hogy igazi tejből igazi sajt készül.
4. Természet és környezetvédelem
– A tanösvény során megismerkednek a Tájpark természeti értékei keresztül az őshonos magyar állatfajtákkal, meglátogatják a vadaskertet és a bivaly karámot. A tó és a nádas élővilágáról is szó esik, a tavon csónakázva megmutatjuk a varsa-leseket. A tóban elhelyezett hal bemutató ketrec pedig élő közelségbe hozza a tó lakóit- így nem csak a tanösvényi szemelvényeken láthatják halainkat.
– A gyermekek egy, a csoport részére átadott madáretetőt helyeznek ki a Tájpark területén annak a reményében, hogy ezt az „örökbefogadott” madáretetőt az elkövetkezőkben a Tájparkba ellátogatva karban tartják és élelemmel töltik fel- így kísérve figyelemmel az itt élő madarak életét.
A program során minden gyermek frissen készített gyümölcslevet és reform süteményt kap, ami ellenőrzött biogazdálkodásból kerül ki és nem tartalmaz hozzáadott anyagokat. Minden gyermek egy 4 oldalas füzetben is hazaviszi a tudást, amit itt a nap során gyűjtött, ebben a kiadványban egy ötletbörzére is hívjuk a résztvevőket, a kapcsolat további folyamatossága érdekében.
Megjelenésére feltétlenül számítunk! A programváltozás jogát fenntartjuk!!!
Feltöltve: 2021.09.30.